settingsAccountsettings
Menusettings

Kredi Kartımda (Hiç bir ilgim olmamasına rağmen) ITUNES.COM/BILL/ITUNES.COM harcaması görünüyor.

0 oy

Merhaba, ilk günden bu güne bir Android Fanı olarak tüm Apple ürünlerine ve Apple habitatına uzak durdum. Hiç bir uygulamasını denemedim, hiç bir sistemine üye olmadım, hiç bir ürünü satın almadım.
Ancak bu ayki kredi kartım ekstremde 25.11.2016 tarihinde  ITUNES.COM/BILL/ITUNES.COM  açıklaması olan 279,23TL tutarında bir kayıt var.  Bankamla gerekli işlermleri başlattım ve yarın da suç duyurusunda bulunacağım. Belli ki olay bir sahtecilik veya benzeri bir durum (hack vb.). 
Ancak aklımın almadığı, internet sitenizden alış-veriş yapılırken nasıl olur da kredi kartının sahibine hiç bir ön bilgi verilmez. (Örneğin paypal sistemine kayıt için 1$ çeker ve  işlem referans nosunu teyit amaçlı kullanır, sonra parayı iade eder). Kümülatifte büyük bir soyguna dolaylı olarak yardımcı oluyorsunuz. Bu güvenirliğinizi sarsacaktır. Aynı zamanda markanıza sempati ve hayranlık beslememe rağmen bir Apple ürünü kullanmamak için bana bir sebep daha veriyor.

Bu sorunun başlığı benzeri google aramalarında ortaya çıkan sayılar size olası bir önlem mekanizmasını kullanıma sokmak için umarım yeterli motivasyonu sağlar.

Sorum şu, tarafınızca böyle bir durumda önlem alınıyor mu? 

 

6, Aralık, 2016 iTunes kategorisinde caglaror (3 puan) tarafından soruldu
6, Aralık, 2016 mustafatan75 tarafından düzenlendi

1 cevap

0 oy

Öncelikle geçmiş olsun. Sorunuzu cevaplamadan önce bu sitenin Apple ile hiç bir ilgisi olmadığını sadece gönüllü kullanıcıların diğerlerine yardımcı olmaya çalıştığı bir platform olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum.

Yaşadığınız sorun eğer hiç bir Apple Hesabınız yoksa büyük olasılıkla birinin kredi kartınızı sizin haberiniz olmadan kullanması. Aslında kesin dolandırıcılık derdim ama bu tip vakalarda genelde yakın akrabalar :) fail olarak ortaya çıkıyor. Bu yüzden varsa çocuğunuz ya da kardeşiniz, lüften onlara bir sorun.

Son olarak kredi kartlarının asıl sahiplerinden habersiz bir şekilde kullanılması sadece Apple'da değil Google Play, Amazon, vs. gibi diğer tüm platformlarda oluyor. (Paypal bir alışveriş sitesi değildir, bu yüzden verdiğiniz örnek tam olarak doğru değil) Yani Android fanı olarak Google'da "google play unauthorized credit card usage" diye aratırsanız binlerce sonuç ve şikayet göreceksiniz :)

Hatta paypal community forumlarında bol bol örnekler var :)

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/unauthorized-charges-by-google-play/td-p/860159

Son olarak bankacılık daha doğrusu kredi kartı dünyasında "kart sahibine bilgi verilmesi" diye bir kavram yok satıcılar açısından. Bunu ancak yaparsa kartın sahibi olan bankanız yapar. Zaten bazı bankalar büyük miktarlarda para çekildiğinde bunu genelde SMS ya da telefonla arayarak bildiriyorlar, fraud sistemleri şüpheli alışveriş tespit ederse. Fakat küçük miktarlar için kimse bildirimde bulunmaz. Zaten bulunsa da iş işten geçmiş olur. Çünki kredi kartının çalışma mantığı farklı.

Özetle bu konuda Apple'a veya Google'a sitem etmek yerine bankalara, daha da doğrusu kredi kartı sistemini yıllar yıllar önce çıkarıp kuran MasterCard ve Visa gibi firmalara sitem edebilirsiniz :)

 

6, Aralık, 2016 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
Mustafa Bey cevabınız için teşekkür ederim. Forumlar arasında sorunumun benzerini ararken kaybolup forumu Apple'dan birileri de takip ediyormuş hissiyle yazmışım. Aslında problem bir platforma ait değil haklısınız. Ancak bankalar kısmen üstüne düşeni yapsa da satışı yapan tarafın da kredi kartı sahibinin onayını teyit etmesi gerekli diye düşünüyorum. 3D-secure  gibi sistemlerin de artık standart olması gerek. Ancak Apple satıcı pozisyonunda en azından perakende satıcı gibi davranmak yerine kredi kartı sahibi ile alım yapan kişinin ilişkisini kurma sorumluluğunu alabilir. TR'deki belli başlı online satış sitelerinde satış esnasında doğrulamalardan geçtiğini bildiriyor.
Paypal'da ise karşı tarafın (satıcı) kredi kartı bilgileri de kayıtlı diye biliyorum. Dolayısıyla satan da satın alan da, para gönderen de alan da kayıtlı. Örnekte PayPal'ın kendi güvenlik sistemini kast etmiştim.
Tüketici bilgisinin güvenliğinde satıcının rolü her zaman bankadan daha küçük olsa da kişisel bilgileri kaptıranlar da genelde satıcılar oluyor maalesef.
Ailemde Apple ürünü kullanan maalesef yok :) Bir miniğim var ama büyük olasılıkla o da Android ve açık kaynak kullanıcısı olarak büyüyecek.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
İyi geceler.
Hiç sorun değil :)

3D secure konusunda haklısınız fakat 3D Secure ülkemize has bir önlem. Yani Türkiye'de çok fazla kredi kartı dolandırıcılığı olunca 3D secure çıkarttılar. Yurt dışındaki siteler bilmez 3D secure sistemini ve entegrasyonu da yapamazlar. Çünkü yurt dışındaki bankaların da böyle bir entegrasyonu yok. 3D Secure, Satıcı, banka ve kart merkezi üçlüsü arasındaki bir entegrasyon.

Yurt dışında da kredi kartı dolandırıcılığı ülkemizdeki kadar artarsa o zaman geçerler belki :)
Beni rahatsız eden detay devlerin ek önlem almaması, sadece fraud yönetimi ile bile üstesinden gelirler. Ama niyeyse sanki işlerine geliyor gibi... Bilemedim.
3D secure tek yöntem değil, yeter ki ek bir güvenlik katmanı koymak istesinler.  
İyi geceler,
https://en.wikipedia.org/wiki/3-D_Secure
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
0 oy
1 cevap
...