settingsAccountsettings
Menusettings

1 haftadır App Store da herşeyden ücret isteniyor instagram bile istiyor

0 oy
28, Şubat, 2016 App Store kategorisinde emremert07 (3 puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

0 oy
Ücret istiyor derken biraz daha açabilir misiniz ? Örneğin Instagram'a kaç para istiyor ?
28, Şubat, 2016 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
belirli bi ücret yok sadece ödeme bilgilerinizi giriniz diyor önceden böyle birşeyle hiç karşılaşmadım
Apple, önceki satınalmalarınızdan birinin tahsilatını yapamadıysa hiç birşey indirmenize izin vermez. Kartınızın limitini kontrol edip tekrar güncelleyin kart bilgilerinizi.
Peki bu satın almaları iptal edemiyormuyuz
Eğer makul bir sebep gösterirseniz geri iade yaparlar. Fakat önce ödemeniz gerekiyor. Ödedikten sonra aşağıdaki şekilde iade talep edebilirsiniz makul bir sbep göstererek:

http://www.iphoneturkey.com/2013/12/iphone-ipad-ucretli-itunes-ve-app-store-islemleri-icin-sorun-bildirme-ve-para-iade-talebi.html
Daha ne satın aldığımı bile bilmiyorum
Yukarıda paylaştığım linkteki yazıya göz atarsanız tüm satınalma geçmişinizi görebilirsiniz.
0 oy

Eğer Apple, sizden daha önceden indirmiş ya da satın almış olduğunuz bir içeriğin ücretini tahsil edemediyse apple kimliğiniz kara listeye alınır ve ücretsiz dahi uygulama indirmenize hatta güncelleme yapmanıza dahi izin verilmez. Böyle bir durum var mı bunu öğrenmek için aşağıdaki linkteki yazıya gözatın. Eğer böyle bir durum varsa bu alımı iptal etmek için aynı yazıdaki işlemi uygulayın. Eğer apple kimliğinizdeki blokeyi kaldırmak istiyorsanız ikinci linkteki işlemi uygulayın. 

http://www.iphoneturkey.com/2011/09/itunes-app-store-satinalma-gecmisi-sorunlari-ve-itiraz.html

https://www.apple.com/tr/support/contact/

Eğer durum bu değilse cihazınızda Ayarlar>>iTunes Store ve AppStore menüsüne girin. En üst kısımdaki apple kimliğinizin üzerine basın ve çıkış yapın. Tekrar aynı yerden giriş yapın. Cihazınızı kapatıp başlattıktan sonra tekrar deneyin. Eğer sorun hala devam ediyorsa cihazınızda yazılımsal bir sorun olabilir. Aşağıdaki yazıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın. Her işlemden sonra sorunun düzelip düzelmediğini denetleyin. 

http://www.iphoneturkey.com/2013/11/iphone-ve-ipadde-reset-sifirlama-islemleri.html

29, Şubat, 2016 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

...