settingsAccountsettings
Menusettings

iphone'dan Fotograflari aktarırken özelliklerin kaybolmasını nasıl önlerim?

0 oy
İyi günler,

İphone ile çekilmiş fotografları Macbook Air'de FOTOGRAFLAR'a içe Aktar yöntemi ile aktardıktan sonra MAC'de görebiliyoruz.

MacBook Air'in HDD kapasitesi de 128SSD olduğu için bir süre sonra oradan da başka bir yere yedekleme yapmak zorunda kalıyorum. MAC'den yedeklemeyi bir hard disk'e yada AirPort'a kopyala - yapıştır yada taşı yöntemi ile yaptığımda fotografa ait tüm özellikler kayboluyor.

Aktarmadan önce Fotograflar uygulamasında açtığımda fotografın çekildiği lokasyon, çekim tarihi ve saati vb bilgilerin tamamı fotografların yok oluyor. Bu özellikleri de koruyarak fotograları MAC'den bir başka hard diske yada AirPort içindeki Harddiske nasıl yedekleyebilirim?
20, Aralık, 2015 iPhone kategorisinde UAD... (3 puan) tarafından soruldu

1 cevap

0 oy
Eğer diske aktarımda özellikler kayboluyorsa herhangi bir başka diskte de aynı sorunu yaşamanız muhtemel. Neden iCloud Foto Arşivi ya da Google Fotoğraflar servisini kullanarak fotolarınızı bu mecralarda saklamıyorsunuz. Böylece MacBook'a aktarma ve oradan da başka diske aktarma zahmetinden kurtulmuş olursunuz.
20, Aralık, 2015 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
İyi akşamlar Hakan Bey,
Cevabınız için teşekkür ederim. Google Drive ve icloud kullanıyorum, ama 15GBlık drive alanı yada 5GB lık icloud alanı hem alan olarak yeterli değil hemde fotograf kalitesi açısından sunduğu sınırlamalardan dolayı yeterli değil maalesef. iphone 6S'in 4K video çekiyor ama google fotograflar sadece HD videoların arşivlenmesine izin veriyor.
Ücretli yer almak da arşiv için mantıklı değil. Şu anda TB'lar dolusu HDD var elimde.  
Bir yurtdışı seyahatimde Canon 5DMII, Go Pro ve iphone 6S ile fotograf çekiyorum. Aynı konu - olay içeren tüm fotografların aynı klasörde olmasını istediğim için de bu fotografları 2 ayrı HDD de arşivliyorum. İstediğim iphone ile yapılan çekimlerde efix değerlerinin kaybolmaması.
MAC'e yedeklediğimde, icloud'a yedeklendiğinde kaybolmuyorsa bir başka mecra da kaybolmaması gerekir.
Kopyalama - aktarma yöntemimde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.
Fotoğraflar uygulamasının dışa aktarırken exif bilgilerini kaybettiği konusunda çok şikayet okudum. Önce yedekleme yapacağınız ortama daha sonra Fotoğraflar uygulamasına aktarın.
Maalesef başka diske aktarımda bu bilgiler siliniyor. Kaybetmeden aktarmanın yolu size tavsiye ettiğim bulut disk yöntemidir.
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,906 soru

32,022 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
14, Nisan, 2016 iPhone kategorisinde büşraa (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
18, Aralık, 2015 iPhone kategorisinde ESRY123 (3 puan) tarafından soruldu
...