settingsAccountsettings
Menusettings

Olay çok karışık Jailbreak yaptım şimdi ise...

0 oy
Benim olay şimdi çok karmaşık ama en baştan bi anlatayım. Şimdi ben 5 Aralıktan beri jailbrak'li kullanıyorum iPhone 5S'imi (iOS 8.1). Herşey ne güzeldi bir sürü tweak yükledim sonra durduk yere telefonu PowerTap ile reboot ettim ve güvenli modda kaldı ancak tüm tweak'leri silince düzeldi (Cydia Substrate dahil). Sadece cihazda iFile, Cydia, BytaFont2, iCleaner Pro, ve Pangu uygulaması kaldı. Bundan önce tebi iCleaner Pro ile cihazın güncellenmesini engelledim. Jailbreak gitmesin diye. Sonra salak gibi iFile kullanarak /Applications içinden hepsini sildim. Kapatıp açınca masaüstündende gitti. Restore etmek için recovery moduna aldım iTunes bilinmeyen bir hata diyor. Pangu8 zaten jailbreak'li diyor jailbreak kaldır dediğimde öylece kalıyor. Şimdi asıl bana lazım olam şey: Ben WinSCP ile iPhone'a cydia'nın .deb dosyalarını kurdum /Applications içinde Cydia.app var ama masaüstünde kısayolu yok dolayısıyla cydiaya girip icleaner'da yaptığım şeyi düzeltip restore edemiyorum. Tek istediğim bana masaüstüne nasıl cydia kısayolu getirebileceğim. Çünkü garantiye gönderemem jailbreak'li, telefoncuya versem oda restore etmeye kalkçak, yenisini almama ailem hayatta izin vermez alt tarafı 15 yaşındayım. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum... Teşekkürler.
1, Ocak, 2015 iPhone kategorisinde FortaTR (35 puan) tarafından soruldu
Umarım bu sorunuzun cevabını bilen biri çıkabilir (Hiç sanmıyorum ama) Bu arada ben 40 yaşındayım ama jailbreak yapmıyorum aşağıdaki linkte paylaştığım nedenlerden:
http://www.iphoneturkey.com/2013/12/iphone-ipad-jailbreak-nedir.html

Bir daha jailbreak yapmadan önce iki defa düşün derim.
2010 senesinden beri iphone kullanıyorum ve jailbreak çıktığında dakika kaybetmeden jailbreakledim telefonu. geçen senelerden beri hiçbir iphoneum jailbreaksız olmadı. daha 2 gün önce iphone 6 aldım eve gelince ilk işim taig ile jailbreak yapmak oldu. yaşım 36 :) Tweaklar o kadar muhteşem ki jailbreak olmadan telefon boş geliyor. Mecaz anlamda değil gerçekten sadece müzik ve oyun amaçlı kullanıyordum(4 için jailbreak yayınlanmamışken) Şöyle düşünebilirsiniz iphone bir uçak ama ne yüksek hıza çıkıyor nede yüksek irtifada seyredebiliyor. Jailbreak ile apple'ın tüm sınırlandırmalarını kaldırıp harika tweaklar ile telefonun cidden uçtuğunu hissediyor ve mutlu oluyorum. Android telefonumda kullandığım hoşuma giden özellikler iphone da yok fakat jailbreak bana bu özelliklerden fazlasını sunuyor. Bir çok markanın güzel özelliklerinin iphone'da tek çatı altında toplanması harika oluyor. En basitinden kuaidial adlı uygulamaya o kadar alıştım ki(Android telefonlarda; keyboard da numara çevirmeye başlayınca otomatik olarak tamamlama yapıyor eğer rehberde o numara kayıtlı ise otomatik olarak siz numarayı çevirirken gerisini dolduruyor) dün tweakı yüklediğimde çalışmayınca nasıl üzüldüğümü anlatamam :D Allahtan güncel sürümü varmış da şimdi keyfini çıkarıyorum. Jailbreaktan sonra home tuşunun yerini unuttum.
Sonuç olarak benim fikirlerim böyle. Arkadaşın sorunu kişisel kullanım kaynaklı.. tabii ki de jailbreak olmasaydı zaten kurcalayamayacaktı telefonu fakat belirttiğim üzere sorun insan odaklı :)
Kusura bakmayın uzunca oldu. saygılarımla.
musty
Sonuçlarına katlanmaya hazır olduğunuz için sizin açınızdan jailbreak yapmakta sakınca yok :) Fakat genç arkadaşımız öyle görünmüyor :) Esas bu yüzden jailbreak konusunu 2 defa düşünmesini önerdim :)

2 Cevaplar

0 oy

Öncelikle telefonun restorede hata vermesi yeni bir telefon alman gerektiği anlamına gelmez bundan kurtulmanın bir çok yolu vardır. Hemen karamsarlığa düşme!!!  neden restore etmiyorsun anlamadım telefoncu da restore etmeye çalışacak demişsin sorun nedir restore ile ilgili?  eğer yedeklerin varsa ki zaten telefonun çalışıyor yedeklersin kolayca..EĞER DOĞRU YAPIYORSAN sıkıntı çıkmaz restore işleminde.

En temizi telefonu yedekleyip sıfırlamak! daha sonra taig ile jailbreak yapmak. (en kolay jailbreak için google da ara: ios 8 jailbreak) Eğer herşeyi doğru yapıyor fakat hala itunes ile hata alıyorsan itunes ile 8.1.1 MANUEL yüksetme yapabilirsin. http://www.iphoneturkey.com/2014/11/iphone-ve-ipad-icin-ios-8-1-1-yazilim-guncellemesi-yayinlandi.html

bu arada birde TAIG ile jailbreak yapmayı dene belki cydia tekrar gelir.

Gelelim aklıma gelen cydia geri getirme yollarına:

1) iphone da safari ile http://apt.saurik.com/debs/ adresine git.

2) en son sürüm cydia arm.deb paketini indir.

3) indirdiğin deb paketini ifile ile kur(nasıl yapacağını bilmiyorsan google da arattır: ifile ile deb dosyası yüklemek)

4) Reboot/restart yap.

eğer cydia hala gelmezse google da arama yap: deb dosyası yükleme yolları (link veremiyorum kurallara aykırı olabilir)

hiçbiri işe yaramıyorsa, telefonu yedekle daha sonra sıfırla reboot yap.

yine olmazsa yedekle ituness ile restore veya upgrade yap.

Sana son olarak verebileceğim tavsiye ise: BİLMEDİĞİN/EMİN OLMADIĞIN İŞLERE KALKIŞMA SAKIN!!! İnternette her okuduğunu yaparsan başına daha büyük dertler açarsın. İphone 4 ilk çıktığından beri iphone ve 4 için jailbreak çıktığından beri de jailbreak kullanıyorum fakat ne güncellenmeyi engelledim nede ifile ile önüme geleni sildim.(sen ios u win ile karıştırdın sanırım otomatik güncelleme hadisesi)

Umarım yazdıklarımın yardımı olur ve "sana göre" başındaki büyük dertten kurtulursun.

Olayın takipçisi olacağım umarım gelişmeleri burada paylaşırsın. Bende elimden gelen yardımı "zamanım el verdiğince" yapmaya çalışırım.

2, Ocak, 2015 solg (140 puan) tarafından cevaplandı
2, Ocak, 2015 solg tarafından düzenlendi
benim telefonuma dışarıdan bakan birisi hiç bir jailbreak uygulaması göremez normal bir telefon gibi ama restore etmeye kalkarken (recovery ve dfu modda bile) 3194 2005 gibi hatalar veriyo bilinmeyen hata diyor 3194 çözdümde 2005'de çözerim. Asıl olan şimdi ben içerikleri ve ayarları sıfırla yaparsam jailbreakli itools'ta jailbreak'li gözüktüğü için 2. çizgide kilitleneceğini biyorum eğer böyle yaparsam o güncellemeyi engellemiş olduğum dosyayı da sıfırlar mı yani hata almadan düzeltebilirmiyim yoksa telefonuma veda mı ederim ?
0 oy
Size tavsiyem cihazınızı aşağıdaki işlem ile orjinal sürümüne geri döndürün ve eğer yine jailbreak yapmak isterseniz son sürümde çalışan TaiG jailbreak aracını yükleyin temiz bir başlangıç yapın derim. Çünkü jailnreakli cihazın sistem ayarlarında bir sorun oluştuğunda sorunun nereden olduğunu bulmak. bulsanız bile nasıl çözüleceğini bulmanız çok zor. Bu nedenle fresh bir başlangıç her zaman iyidir. Ben de Mustafa Beyin paylaştığı gibi jailbreak'i tavsiye etmiyorum ama karar sizin. Cihaz da sizin.

http://www.iphoneturkey.com/2012/09/iphone-ve-ipad-itunes-recovery-kurtarma-dfu-modu-restore-geri-yukleme.html
2, Ocak, 2015 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
29, Kasım, 2015 iPhone kategorisinde sm. (15 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
17, Ocak, 2012 iPhone kategorisinde udemircan (2,970 puan) tarafından soruldu
+3 oy
1 cevap
24, Kasım, 2011 iPhone kategorisinde buuRa666 (150 puan) tarafından soruldu
...