settingsAccountsettings
Menusettings

İTUNES ÜCRET İADESİ TEKRAR KULLANMA

0 oy
MERHABA.APPLE STORE DAN BİR SÜRÜ ÜCRETLİ UYGULAMA ALDIM VE PARA İADESİ İSTEĞİNDE BULUNDUM ONLAR DA HEMEN HEMEN BÜTÜN ÜCRETİ İADE ETTİLER SAĞOLSUN.AMA ÜCRET İADESİNDEN SONRA DA GÖRÜYORUM Kİ UYGULAMA HALA KULLANIMA KAPATILMAMIŞ VE KULLANIMA İZİN VERİLMİŞ GÖRÜNÜYOR.BEN İSE VİCDANEN RAHATSIZLIK DUYUYORUM VE BU KONUDA SİZDEN YARDIM İSTİYORUM :

1-O ÜCRETLİ UYGULAMALARI KULLANMAYA DEVAM ETMEKTE BİR SAKINCA VAR MI?

2-İADE EDİLEN ÜCRET ARADAN BU KADAR SÜRE GEÇTİĞİ HALDE APPLE KENDİ HESABINDAN MI İADE EDİYOR YOKSA UYGULAMA SAHİBİNİN HESABINDAN ÇEKEREK Mİ İADE EDİYOR?

3-İNANÇLI BİR İNSANIM .BU ÜCRETLİ UYGULAMALARI KULLANMAYA DEVAM ETMEM DE KARŞI TARAF BİR HAK KAYBINA UĞRUYOR MU?....KISACASI ORATDA YANLIŞ BİEY VAR MI?

BENİ ANLADIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM.TEŞEKKÜR EDİYORUM.
9, Kasım, 2014 iTunes kategorisinde necatiyeşil (120 puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

0 oy
1) Sakınca yok.

2) Apple sadece kendi cebinden iade yapmıyor. Zaten satışın %30'unu kendi alıyor, %70'ini uygulama sahibine veriyordu. İadeyi de aynı şekilde yapıyor. Yani %30'unu kendi cebinden, %70'ini uygulama sahibinden alarak geri ödüyor.

3) Hayır hak kaybı söz konusu değil. Sistem böyle işliyor. Zaten uygulamayı cihazınızda silerseniz ve tekrar App Store'dan indirmeye çalıştığınızda tekrar ücret isteyeceğini göreceksiniz. Ya da güncelleme yapmaya çalıştığınızda da ücret ister.

Fakat iade istemenize rağmen kullanmaya devam ediyorsanız o zaman bu sistemi suistimal ediyorsunuz demektir ve çok sayıda iade isterseniz bir süre sonra Apple ya hesabınızı kapatır ya da iade taleplerinizi kabul etmez. Bu tip iade sistemleri güven üzerine kuruludur, bunu suistimal edene bir daha ürün satmama hakkı her zaman satıcıda vardır.
9, Kasım, 2014 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
TEŞEKKÜRLER HOCAM.YALNIZ BURDA SİLMEME VE DEFALARCA GÜNCELLEME GELDİĞİ HALDE HALA ÜCRET İSTEMEDİ BENDEN.BU BÜTÜN İADE EDİLEN ÇOĞU UYGULAMALAR İÇİN GEÇERLİDİR.YANİ HİÇ BİR ENGEL YOK.SİLİYORUM VE GÜNCELLEME DE GELİYOR AMA ÜCRET İSTEMİYOR.
0 oy
1)Uygulamanın parası iade edildiğinde satın alınan geçmişinizden silinir. Dolayısıyla bu uygulamayı birkez sildikten sonra cihazınıza yüklemenize izin verilmez. Uygulama geliştiricisi bu durumu biliyor ve kabulleniyor. Çünkü kabul etmese uygulaması Appstore'da yayınlanmayacaktı. Bu yönüyle cihazınızda kullanmanızda bir sıkıntı yoktur ama eğer Kul Hakkı Müessesine hassasiyetiniz çok yüksekse ve geliştirici içinden böyle bir şeye karşı bir rahatsızlık duyar ve bu şekilde kullanana buğzederse dinen sakıncalı olabilir. Bu hassasiyette birisi iseniz bu durumu paylaşıyorum. Yoksa burası fetva paylaşma yeri değil. :)) Teknik açıdan uygulamayı kullanmanızda bir sakınca yok. Bunu bilmenizi isterim. Dini hassasiyetleriniz yönünden de o konuya vicdanınız karar verecektir.

2)Uygulamanın ücreti hemen sahibine ödenmiyor. Yılda dört kez açıklanan mali çeyreklerde geliştiricilerin hesabına toplu olarak aktarılıyor. Muhtemelen ödediğiniz ücret geliştiriciye ulaşmamıştır bile.

3)Geliştirici para iadesinde prosedürün ne olduğunu biliyor ve bunu kabul ediyor. Bu açıdan dini yönden bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Sadece dini açıdan alın terinin karşılığını teri kurumadan verin dini emrin gereği olarak sonuçta emek vererek yaptığı bir uygulamanın karşılığını vermezseniz bile Allah bunu görüp bileceği için bunun size bir yükümlülüğü olabilir. Yani fetvaya göre hareket ederseniz bir sakınca yoktur. Takvaya göre hareket ederseniz sakıncalı olabilir. Vayy be. Kendimi hoca gibi hissettim . :))

Şaka bir yana sizin gibi hassas çok insan kalmadı. Bu meziyetinizi kaybetmeyin. İyi akşamlar...
9, Kasım, 2014 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
EŞEKKÜRLER HOCAM.YALNIZ BURDA SİLMEME VE DEFALARCA GÜNCELLEME GELDİĞİ HALDE HALA ÜCRET İSTEMEDİ BENDEN.BU BÜTÜN İADE EDİLEN ÇOĞU UYGULAMALAR İÇİN GEÇERLİDİR.YANİ HİÇ BİR ENGEL YOK.SİLİYORUM VE GÜNCELLEME DE GELİYOR AMA ÜCRET İSTEMİYOR.
O uygulama cihazda durduğu sürece güncelleme gelecektir. Cihaza Appstore'dan indirilen bütün uygulamalar için güncelleme geldiğinde güncelleyebilirsiniz. Ben ve Mustafa Bey süreci anlattık. Bu aşamadan sonra kararı sizin vicdanınız verecektir.
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
1, Haziran, 2016 iTunes kategorisinde gelisim10 (3 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
18, Kasım, 2013 iPhone kategorisinde ceyhun59 (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
...