settingsAccountsettings
Menusettings

iOS 7.1.2 sarj sorunu

0 oy
iphone 5 icin IOS 7.1.2 güncellemesini yüklediğim günden beri telefonum aşırı derecede ısınıyor ayrıca hiç bir şey yapmadığım halde şarjı cok hızlı bitiyor. Telefonumun şarjının hangi durumlarda ne kadar gittiğini az-çok iyi bilirim. Fakat şu anki durum ya güncelleme ile ilgili bir sıkıntı var ya da benim telefonum arizalanmis olabilir.

Bu güncellemeden sonra ısınma ve şarjının az gitme problemi olan başka kullanıcı var mı?
25, Temmuz, 2014 iPhone kategorisinde ayvazg (140 puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

0 oy

Çok var. Yazılım güncellemeleri sonrası bu tip sorunlar oluşabiliyor. Bu tip bir sorunda da cihazı önce yedekleyip sonra da geri yükleme işlemi yapmak gerekebiliyor.

Fakat bu zahmetli işe girmeden önce dilerseniz aşağıdaki yazıda paylaştığımız "Tüm Ayarları Sıfırla" işlemini bir deneyin:

http://www.iphoneturkey.com/2013/11/iphone-ve-ipadde-reset-sifirlama-islemleri.html

25, Temmuz, 2014 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
0 oy

Normal şartlarda bu yaşadığınız sorunun ayarlar kısmında ya da cihazınızda başka bir kısımda çözümü bulunmadığı için yazılım yüklemesi ya da güncellemesi sırasında oluşan ve tarifi mümkün olmayan bazı sorun ve hatalar bu tarz hatalara sebep olabiliyor. Yaşanılan bu tarz sorunların en mantıklı çözümü ilk olarak cihazınızı kapatıp açmak ve sorunun çözülüp çözülmediğini denetlemektir. Eğer sorun düzelmezse ikinci olarak aşağıdaki linkteki yazıda tarifi yapılan sıfırlama işlemlerini sırasıyla deneyerek her uygulanan işlemden sonra sorunun çözülüp çözülmediğini denetlemektir. Bu tavsiye edilen işlemler içerisinde son tavsiye edilen Tüm İçerik Ve Ayarları Sil işleminden sonra bütün veri ve ayarlarınız sıfırlanacaktır. Bu işlemden sonra en son aldığınız yedeğin geri yüklenmesi sorunu yeniden cihaza getirecektir. Bu nedenle en son işlemi uyguladıktan sonra Yeni IPhone Olarak Ayarla işlemi ile cihazınızı tamamen fabrika ayarlarına döndürmeniz sorunu çözecektir. Zaten bu işlem de sorunu çözmezse cihazınızda donanımsal bir problem olabilir ve bu durumda tek yol cihazınızı bir servise göstermektir. 

 

http://www.iphoneturkey.com/2013/11/iphone-ve-ipadde-reset-sifirlama-islemleri.html

26, Temmuz, 2014 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
19, Haziran, 2013 iPhone kategorisinde Orcunimamoglu (4,160 puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
24, Mart, 2014 iPhone kategorisinde Zatarra (9,380 puan) tarafından soruldu
...