settingsAccountsettings
Menusettings

Iphone 4 3G, şebeke problemi

0 oy
Arkadaşlar merhaba. Iphone 4 cihaza sahibim. Bu sabah  internette dolaşırken bi anda yavaşladığını hissettim internetin. Daha sonraysa 3G ve edge bağlantısı kayboldu telefonumda. Telefonumu sıfırladım, ağ ayarlarını sildim vs ama yok ağ varlığını kabul etmiyor telefon. Bulunduğum şehirde 3G şebekesi zayıf dolayısıyla 3Gyi açtığımda şebeke sinyali düşüyordu. Yine aynı şekilde şebeke sinyali düşüyor ancak ne 3G yazısı ne de E harfi çıkmıyor, İnternet'e giremiyorum. Yardımcı olun lütfen ne yapmalıyım :(
30, Nisan, 2014 iPhone kategorisinde Hanım Abla (33 puan) tarafından soruldu

1 cevap

0 oy

İlk akla gelen durum cihazdan ziyade kullandığınız sim şebekesinin sinyal gücü ya da bulunduğu yerdeki baz istasyonunda internet desteği olmazsa bu durumda telefon da birşey yapamaz. 

İkinci olarak da normal şartlarda bu yaşadığınız sorunun ayarlar kısmında ya da cihazınızda başka bir kısımda çözümü bulunmadığı için yazılım yüklemesi ya da güncellemesi sırasında oluşan ve tarifi mümkün olmayan bazı sorun ve hatalar bu tarz hatalara sebep olabiliyor. Yaşanılan bu tarz sorunların en mantıklı çözümü ilk olarak cihazınızı kapatıp açmak ve sorunun çözülüp çözülmediğini denetlemektir. Eğer sorun düzelmezse ikinci olarak aşağıdaki linkteki yazıda tarifi yapılan sıfırlama işlemlerini sırasıyla deneyerek her uygulanan işlemden sonra sorunun çözülüp çözülmediğini denetlemektir. Bu tavsiye edilen işlemler içerisinde son tavsiye edilen Tüm İçerik Ve Ayarları Sil işleminden sonra bütün veri ve ayarlarınız sıfırlanacaktır. Bu işlemden sonra en son aldığınız yedeğin geri yüklenmesi sorunu yeniden cihaza getirecektir. Bu nedenle en son işlemi uyguladıktan sonra Yeni IPhone Olarak Ayarla işlemi ile cihazınızı tamamen fabrika ayarlarına döndürmeniz sorunu çözecektir. Zaten bu işlem de sorunu çözmezse cihazınızda donanımsal bir problem olabilir ve bu durumda tek yol cihazınızı bir servise göstermektir. 

 

http://www.iphoneturkey.com/2013/11/iphone-ve-ipadde-reset-sifirlama-islemleri.html

30, Nisan, 2014 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
Anladım. Şebekemi aradım sim kartımda 3G aktifmiş. Anlaşılan telefonumu sıfırlamam gerekecek. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
3g özelliği aktif olsa bile bulunduğunuz yerde 3g şebekesi zayıf ise sıfırlamak da sorunu çözmeyebilir. Bunun çözümü bulunduğunuz yere ya da yakınına baz istasyonu kurulması olacaktır.
Edge ve 3g ikiside yok. Bulunduğum bölgede 3g bağlantısından sonra sinyal zayıflıyordu. 3gyi ve hücresel veriyi açıyorum yine sinyal zayıflıyor ancak internet bağlantım sağlanamıyor. Sadece ben ysşıyorum bu sorunu cihazını sıfırladım az önce yine olmadı :(
Cihazınızı sıfırladıktan sonra yedeğinizi yüklerseniz sorun yeniden gelir. Bunun için sıfırlamadan sonra yeni iphone olarak ayarla seçeneğini seçin. eğer hala sorun çözülmediyse ve diğer cihazlar bulunduğunuz yerde rahatlıkla internete girebiliyorlarsa cihazınızı bir servise götürmenizi tavsiye ederim. Cihazda donanımsal bir arıza olabilir.
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
12, Mart, 2014 iPhone kategorisinde Hanım Abla (33 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
6, Mart, 2014 iPhone kategorisinde Hanım Abla (33 puan) tarafından soruldu
...