settingsAccountsettings
Menusettings

iMessage ve SMS koordinasyon problemleri

+1 oy

Merhabalar,

 

Bildiğiniz üzere iMessage uygulamasında mesaj attığınız kişinin interneti olmadığında siz bunu göremiyor ve iMessage ile gönderdiğiniz mesajların yerine ulaştığını sanabiliyorsunuz. Okuduğum kadarı ile istediğiniz taktirde gönderdiğiniz mesaja basılı tutarak ya da çift tıklayarak "fazlası" seçeneğinden SMS gönderebiliyorsunuz. Gelelim yaşadığım probleme ve sorularıma;

Problemlerim:

- "fazlası" seçeneğini tıkladığımda, karşıma çıkan gönderim seçeneklerinde sadece iMessage olan numara (mavi) ve mail adresleri oluyor. SMS (yeşil) gönderebileceğim bir seçenek çıkmıyor. Yani istesemde SMS gönderemiyorum.

- Mesaj göndereceğim kişinin offline (çevrimdışı) olduğunu anlayamıyorum. 

Sorularım:

- iMessage uygulaması kayıt sırasında sizden şahsınıza özel iletişim adresleri istiyor. Siz telefon numaranızı ya da mail adreslerini hatta çoklu seçenek ile istediğiniz yöntemi belirleyebiliyorsunuz. Mail adreslerinin girilmesi ile telefon numaralarının girilmesi arasında bir fark var mıdır? 

- "fazlası" seçeneğini seçtiğimde nasıl SMS gönderebilirim? (Muhtemeldir ki atladığım bir unsur var)

- Mesaj göndereceğim kişinin offline (çevrimdışı) olduğunu nasıl anlayabilirim?

- Mesaj göndereceğim kişinin offline (çevrimdışı) olduğunu anlayamamamın sebebi acaba seçilen ulaşım adresleri (telefon ya da mail) olabilir mi?

- iPhone 3GS gibi eski telefonlarda yüklü olan eski yazılımlarda iMessage ve SMS farklı gruplarda gözüküyor. iOS 7 kullananlarda ise aynı grupta gözüküyor. Bu durumun farklı yazılımlar olmasından başka bir sebebi olabilir mi?

NOT: iMessage kullanımını kapatmak sorularımın cevabı değildir. Ayrıca sitedeki benzer yazıları okumama rağmen elle tutulur bir cevap bulamadığım için bu soruları soruyorum. Cevap sitede olan yazıların linklerini göndermezseniz çok sevinirim.

 

Saygılarımla.

4, Mart, 2014 iPhone kategorisinde Neanderthal (130 puan) tarafından soruldu

1 cevap

0 oy
ilk sorunuz ile ilgili olarak numaradan mesaj göndermek ve almak ile email'den mesaj gönderip almak arasında pek bir fark yoktur. Bunun tek istisnası mail sağlayıcınızda olabilicek geçici arızalarda mesaj iletiminde sorunlar çıkabilir. Bu nedenle numara ile kullanmanızda fayda var.

Fazlası kısmına girerek de sms gönderebilirsiniz ya da hiç girmeden de önce imessage olarak eğer mümkün değilse normal sms olarak gönderebilirsiniz. Sizin kuvvetle muhtemel unuttuğunuz ayar cihazınızda ayarlar--mesajlar menüsünde bulunan sms olarak gönder seçeneğinin seçili olması gerekiyor. eğer seçili değilse imessage göndermek istediğiniz zaman sadece imessage gönderimi yapacaktır. Eğer karşı taraf çevrim dışı ise normal sms göndermeyecektir.

Üçüncü sorunuz ile ilgili olarak da maalesef bu sistemin sağlıklı çalışmadığınız ifade etmeliyim. karşıdakinin numara ya da mail hesabının yanında mavi renkli bir baloncuk işareti görünüyor normalde ama sağlıklı çalışmıyor. Bir diğer anlama yolu da bir kişiyi seçtiğinizde ve mesaj göndermek istediğinizde yazılarınızın mavi renge dönüyorsa karşıdaki kişi çevrim içi ve imessage kullanıyor demektir. Maalesef bunun dışında bird yöntem yok.

dördüncü sorunuz ile ilgili olarak bu ayrımını sebebi yazılım farklılığıdır. Başka bir sebebi yoktur.

Eğer bu bahsettiğim kısımlarda olması gerekenler dışında bir durum varsa bu sorunun muhtemel birinci sebebi apple servislerinin kısa süreli yaşadığı sıkıntılar olasbilir. Bu servislerde bir sıkıntı olup olmadığını aşağıdaki tablodan kontrol edebilirsiniz.

http://www.apple.com/support/systemstatus/

Muhtemel ikinci sebebi cihazınızda yazılımsal bir hata olabilir. bunun birinci çözüm yolu imessage servisini kapatıp yeniden giriş yapmaktır. Eğer bu çözüm olmazsa aşağıdaki yazıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın.

http://www.iphoneturkey.com/2013/11/iphone-ve-ipadde-reset-sifirlama-islemleri.html

Üçüncü muhtemel sebep de internet bağlantınızda bir sorun olabilir. umarım cevap açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur.
4, Mart, 2014 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
6, Ocak, 2014 iPhone kategorisinde nsr034 (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
9, Ağustos, 2016 iPhone kategorisinde Hanım Abla (33 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
19, Nisan, 2014 iPhone kategorisinde gltkncymz (1,040 puan) tarafından soruldu
...