settingsAccountsettings
Menusettings

iTunes'te telefonda yer dolduran 'Diğer' nedir

0 oy
32 GB iPhone 4S kullanıyorum. iTunes bağlantısı yaptığım zaman telefondaki alanı gösteren barda 4gb'ye yakın bir alanın Diğer ile doldurulduğunu görüyorum. Bu diğer nedir, nasıl temizleyebilirim ya da nasıl azaltabilirim ??
12, Aralık, 2013 iTunes kategorisinde Kuroiteiken (180 puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

0 oy

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de yer alan bahsettiğiniz "Diğer" (Other) iOS işletim sisteminde, siz kullandıkça oluşan bazı verilerin kapladığı yer göstermektedir. Aslında, uygulamalar, fotoğraflar gibi çok yer kaplayan veriler için ayrıca kategoriler oluşturulmuş ama mesajlar, kişiler, anımsatıcılar, vs. gibi parça parça çok yer kaplamayan verileri "Diğer" başlığı altında toplamışlar.

"Diğer" başlığının boyutunu düşürmek için örneği eski SMS/MMS/iMessage mesajlarını silebilirsiniz. Fakat "Diğer" başlığı altında gözüken değer sizinki gibi 4GB. seviyesindeyse, o zaman artık kullanılmayan fakat iOS işletim sistemi tarafından da otomatik silinemeyen veriler var demektir. Bunu kendiniz silemezsiniz. Ancak aşağıdaki yöntemlerle silebilirsiniz:

1) iTunes'la eşzamanlama yaparak (Genelde işe yaramadığı söyleniyor)

2) iTunes'la yedek alıp, cihazı sıfırlayıp (restore) sonra da iTunes'la yedeği geri dönerek (Bu işe yarıyormuş)

Eğer yukarıdaki yöntemleri denerseniz ve sonucu da paylaşabilirseniz çok sevinirim.

12, Aralık, 2013 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
Eş zamanlama yaparken artabiliyor bazen. Benim çözdüğüm kadarıyla bir kısmını indirilen uygulamaların kalıntıları tutuyor. Kurulum sırasında çıkarılan sonra silinmeyen dosyalar. Bi ara eşzamanlarken sıfırladı ama sonra yeniden çıktı. Restore işini sevmiyorum ben ya. En zor durumda yapmayı tercih ediyorum.
Dediğiniz gibi eş zamanlama pek çare olmuyor. Fakat normalde artık kullanılmayan ama bir şekilde silinemeyen çok dosya kalıyor ve zamanla şişiriyor. Örneğin yabancı bir forumda paylaşmış sıfırlama öncesi ve sonrası boyutunu Diğer kategorisinin:
-------------
Restore öncesi:
Uygulamalar = 4.72 GB 163 apps
Diğer = 2.60 GB
Boş = 2.24 GB
-------------
After restore:
Uygulamalar = 2.22 GB 163 apps
Diğer = 898 MB
Boş = 5.50 GB
-------------
İnternette biraz daha araştırdım. Birileri cihaz kablo ile iTunes'a bağlıyken cihazı kapatıp açmak da işe yaradı diye yazmış.
0 oy
bu sorun ile alakalı benim yaptığım araştırmalara göre bu diğer kısmındaki verilerin zamanla artmasını engellemenin imkanı yok ve bu fazlalık verilerden kurtulmanın en kesin yolu aşağıdaki işlem ile cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmenizdir. diğer kısmı bu işlemden sonra da görünecektir ancak sadece sistem dosyaları bu kısımda bulunacaktır. bu dosyalar da cihazın ios işletim sistemini çalıştırmasını sağlıyor.

http://www.iphoneturkey.com/2012/08/itunes-iphone-ipad-setup-new-yeni-sifir-kurulum.html
13, Aralık, 2013 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
6, Mart, 2014 iPhone kategorisinde Muro145 (810 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
13, Şubat, 2015 iPhone kategorisinde msevg (100 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
...