settingsAccountsettings
Menusettings

Oyun içi satın alma sorunu ?

0 oy
Clash of clans oyunundan taş almaya çalışıyorum, satınalma işleminiz tamamlanamadı itunes ile irtibata geçin diyor geçtim fakat hala cevap gelmedi; bu problemi nasıl çözebilirim ? teşekkürler.
16, Haziran, 2013 iPhone kategorisinde Yeloglu (3 puan) tarafından soruldu
2016 dan merhaba aynı sorun şuan bendede var çözebildin mi? çözdüysen nasıl lütfen yardım et...
kartını yeni tanıttıysan hesaba, hesabından 1$/₺tl çekilecek bu onaylandıktan sonra durum düzelir.
kartıma 50tl yüklemiştim 2gün önce aldım ve açtırdım şuanda 38tl var almaya çalıştığım şeylerden 1 2 tl çekiliyo fakat bana satın alma tamamlanamadı diyor bu nasıl bi kart lanet olsun
hocam tamam o zaman sıkıntı yok. bu aşamaya geldiysen yakında düzelir. bende de süreç böyle gelişti
tamam sağolun 1hafta sonra tekrardan buraya yazıcam inşallah düzeldi yazarım kendinize iyi bakın hoşçakalın
hocam bugünde düzelmedi sizde ne kadar sürede düzelmişti
hala düzelmedi yardım

1 cevap

0 oy
Bu oyunun uygulama içi alımlarında sorun yaşayan bir çok kişinin sorularını gördüğümü hatırlıyorum. Galiba program ile ilgili bir arıza var. Özellikle bu sorun uygulama içi alım özelliğinde yaşanıyor. Eğer ayarlar kısmında genel menüsü altında sınırlamalar menüsü içinde bulunan uygulama içi alım özelliğinin engellenip engellenmediğindem emin olun. Ayrıca kredi kartiniz ile ilgili alımla alakalı bir borcunuzun olup olmadığını ve kredi kartı bilgilerinizin doğruluğunu teyit edin. Başka bir uygulama içi alım  ya da paralı bir uygulama indirip indirmediğini deneyin. Eğer bu konularda bir sorun yoksa sorun kuvvetle muhtemel uygulama bazlıdır. Bu durumda uygulamaya güncelleme gelmesini ve sorunun halledilmesini beklemekten başka çareniz yok maalesef. Uygulamanın AppStore yorumlarına bu arızayı bizzat ekleyerek sorunu bildirebilirsiniz ya da aynı işlemi uygulamanın sitesinden mail ile bildirebilirsiniz.
17, Haziran, 2013 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
oyun ile ilgili bir sıkıntı değil. benim hesabımda bir sıkıntı var sanırım. kart borcum yok limitim yeterli. alım özelliği kapalı değil.
Açıkçası bütün ihtimalleri sıraladım. Eğer dediğiniz kısımlarda sorun yoksa akla başka bir ihtimal gelmiyor. Ayarlar kısmında AppStore iTunes Store kısmında hesabınızdan çıkış yapıp tekrardan giriş yapın. Belki bu çare olabilir. Bu durumda bu da olmazsa uygulamada arıza olması dışında bir ihtimal aklıma gelmiyor.
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

...