settingsAccountsettings
Menusettings

Kurum adına alınacak ios developer sertifikası

0 oy
Merhaba,

 

Daha önce şahıs adına ios developer sertifikası aldık bir sorun yaşamadık. Şuan kurum adına developer sertifikası almayı düşünüyoruz. Öncelikle DUNS numarası başvurusunda bulunmalıyız sanırım. Sonraki adımda kayıt esnasında kurum adının ve  kredi kartı sahibinin isminin içerisinde türkçe karakter olması ne gibi sorunlar yaratır? Kurum adına 3. şahıs kendi kredi kartını kullanarak sertifika satın alabilir mi? Kurum sertifikası alırken izleyeceğimiz sonraki adımlar, zorluklar ve önerileriniz nelerdir?

Şimdiden çok teşekkür ederiz.
27, Mayıs, 2013 iPhone kategorisinde cdsoft (270 puan) tarafından soruldu

1 cevap

0 oy
Öncelikle alacağınız sertifikanın ne olduğunu tam bir netleştirmekte fayda var. Kurum için alınacak iOS Developer sertifikası ile enterprise developer sertifikası farklı şeyler.

Eğer App Store'a uygulama göndermek için değil de bir şirketin kendi çalışanlarına özel kullanım serfitika alacaksanız o zaman DUNS numarası gerekiyor : https://developer.apple.com/programs/ios/enterprise/

Fakat yine 99$'lık App Store için bir sertifika alacaksanız ama sertifika şirkete ait olacaksa o zaman yeminli tercüman tarafından ingilizce çevrilmiş ve noter tarafından onaylı şirket belgelerini fakslamanız gerekecek. Bu orada tüm belgeler bu şekilde noter onaylı olmalı.

Kredi kartını da bireysel kullanabilirsiniz fakat tatmin olmazlar ise zaten belge isterler kart sahibinin şirketle ilgili olduğuna dair.

Örneğin biz bireysel sertifikayı şirket sertifikasına geçirirken benzer bir durum yaşadık. Bireysel serftifika adresi ile şirlket adresi farklı olduğu için. Bir sürü belge istediler.

Türkçe karakter de sorun olmuyor merak etmeyin.
27, Mayıs, 2013 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
Öncelikle hızlı cevabınız ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

Bizim ihtiyacımız olan Kurum adına alınacak ancak App Store' a gönderilecek bir uygulama (kurum içi değil)

iOS Developer Program -> Enroll Now -> Continue -> Existing Apple ID linklerini kullanarak sertifika adımlarını izlediğimde karşıma Company / Organization sekmesinde DUNS numarasının gerekli olduğuna dair bir ibare geliyor.

You will need:
A D-U-N-S® Number assigned to a legal entity.

Siz gerek olmağını söylüyorsunuz. Bu konuda kafam karıştı. Üstelik duns numarası 199 lira karşılığında D&B Türkiye tarafından sağlanıyor ve onlarda gerekli olduğunu söylüyorlar.
Evet haklısınız. Artık normal programda da istiyormuş. Geçtiğimiz senelerde istemiyordu. Maalesef almak zorundasınız eğer istiyorsa. https://developer.apple.com/support/D-U-N-S/

Muhtelemen şirketin gerçek olup olmadığını yolladığınız belgelerden anlamaya uğraşmamak için DUNS'a geçmişler. Bence daha iyi olmuş eğer diğer noter onaylı belgeleri istemiyorsa. Çünkü onların maliyeti de 1.500-2.000TL'yi buluyordu.
Belirttiğiniz sayfa üzerinden yapabilir miyiz / mi yapmalıyız yoksa http://www.dnbturkey.com  firmasından 199 TL karşılığında mı yapmamız daha doğru olur? Birde şahıs sertifikası alırken yazdığımız türkçe karakterler sonraki sayfalarda hep bozulmuştu o konuda da endişemiz var.
Son sorduğum konuda da yardımınız olursa net olucam, gerçekten çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
29, Ağustos, 2015 Genel kategorisinde coolman (3 puan) tarafından soruldu
–1 oy
2 cevap
8, Temmuz, 2014 App Store kategorisinde Zebedee (5,170 puan) tarafından soruldu
–1 oy
1 cevap
12, Haziran, 2013 iPhone kategorisinde kullanıcıadmin (270 puan) tarafından soruldu
...