settingsAccountsettings
Menusettings

Cihazın sim kilitli olup olmadıgını nasıl anlarım ?

0 oy

verdiginiz link : http://www.iphoneturkey.com/2011/12/iphone-ve-ipad-yazilim-guncellemesi-oncesi-yapilmasi-gerekenler.html

SIM kilitli olup olmadıgını nasıl anlıcam ? verdiginiz linke baktım sonunda TU degil DN yazıyor benım . Yani bu sim kilitli mi demek oluyor yardım edin lütfen bu konuyu cozmem lazım

Mesela linkte sık sık pc ye baglayıp iTunesla eşzamanlayanlara sorun olmaz falan denmiş ben en fazla 2-3 gune iphone u pcye baglar itunestan eszamanlarım ama simkilitli mi degil mi bilmiyorum bu konuda yardım edın lutfen

 

11, Mayıs, 2013 iPhone kategorisinde 3mr3d1nh0 (550 puan) tarafından soruldu
Bu arada sizden ricam aynı konu ile ilgili her seferinde yeni bir soru sormamanız. Size verilen cevaba yorum yazabilirsiniz.
ben de sürekli yeni konu acmıs olmayım dıye dusundum bekledım 15-20 dk ama oncekı soruma yorum yaptıgımda cevap gelmedı o yuzden yenı bır soru sordum.
dediginiz gibi cihazı ben actım jelatınınden cıkardım adam da simi takıp calıstırdı gıbı hatırlıyorum ama cihazı ben acıp kutusundan cıkardıgıma eminim. bu durumda sim kilitli olmuyo mu ? ya da en saglıklısı adama ulasıp bu simkilitli mi diye sormak mı ?
Hiç cevap da gelmeyebilir. Biliyorsunuz burada herkes gönüllü yardımcı olmaya çalışıyor vakit buldukça. Genelde sorusunu soran ve cevabını alan bir daha başkalarının sorularına yardımcı olmaya çalışmıyor. Bu yüzden genelde hep belli arkadaşlar yardımcı olmaya çalışıyor vakit buldukça. Bu yüzden cevabınız 5 dakika içinde de gelebilir, 1 saat içinde de. Ya da hiç kimse bilmiyorsa hiç gelmeyebilir :)

Bir önceki cevabımda da açıkça yazdığım gibi kutusundan çıkartıp SIM kart taktıysanız ve kullanabildiyseniz SIM kilitli değildir. Unlock öyle iki dakikada yapılacak bir işlem değil, kutusundan çıkardıktan sonra en az 15-20 dakika sürerdi ve siz de farklı birşeyler yapıldığını anlardınız.

2 Cevaplar

0 oy
Üzerindeki herhangi bir numaradan anlaşılmaz. Cihazı kutusundan ilk siz çıkarttınız veya sıfırladıysanız ve Türkiye'deki SIM kartlardan birini taktığınızda kullanmaya başladıysanız kesin SIM kilitli değildir.

Eğer ikinci el birinden aldıysanız ve hiç sıfırlamadan kullanmaya başladıysanız o zaman SIM kilitli olup olmadığını anlamanız zor. Fakat aldığınız kişiye sormanız en iyisi. Çünkü o kişi eğer SIM kilitlis ise unlock yaptırtmıştır.
11, Mayıs, 2013 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Cihazınızın sim kilitli olup olmadığını anlamanıza yardımcı olan bazı yöntemler vardır ama yüzde yüz anlarsınız demiyorum. Sadece ihtimali kuvvetlendirme yönünde size yardımcı olur.

1- cihaz kapanıp açıldığında sim şebekesini rahatlıkla bulamıyor ise sim kilitli bir cihaz kullanıyor olabilirsiniz. Genelde sim kilitli cihaz kullananlar acili ararlar ve telefonu uçuş moduna alıp tekrardan şebeke moduna alma gibi işlemleri yaptıktan sonra şebekeyi buluyorlar.

2-daha önce sistem güncellemesi yaptığınız zaman sorunsuz şekilde bir güncelleme yaptıysanız sim kilitli bir cihaz kullanmıyorsunuz demektir. Simkilitli cihazlar güncelleme sonrası kilitlenirler.

3- eğer Applestore Mağazası'ndan alınmış ise fatura üzerinde unlocked ya da locked yazar. Unlocked sim kilitsiz demek locked ise sim kilitli demektir.

4- Mustafa beyin de dediği gibi cihazı ilk siz aldıysanız ve sim kartı takar takmaz şebekeyi bulduysa sim kilitsiz bir cihaz kullanıyorsunuz demektir.

5-eğer ikinci el ise sizden önceki sahibine sorun. Sim kilitli olup olmadığını ya da yazılım güncellemesi yapılıp yapılmadığını sorun.

Bunun gibi yöntemler size bir fikir verebilir. Bunu yüzde yüz anlamanın tek ve kesin yolu ise yazılım güncellemesi yapmak ama eğer sim kilitli bir cihaz kullanıyorsanız cihazınız kilitlenir. Bu işten anlayan bir telefoncuya para bayılarak sim kilidini geçici olarak kırdırmanız gerekecek. Ya da amerika menşeili bir cihaz ise Amerika'dan bir dilekçe ile başvurarak bir defaya mahsus sim kilidini tamamen kaldırmanız gerekecek. Ya amerika da bir tanıdığınıza yaptıracaksınız ya da internetten bu işlemi yapan birsine para bayılarak yaptırtacaksınız. Eğer bu riski alırım derseniz yazılım güncellemesini yaparak yüzde yüz emin olabilirsiniz.
11, Mayıs, 2013 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

...