settingsAccountsettings
Menusettings

Yurtdışından alınan iPhone a yazılım güncelleme.

+1 oy
Merhabalar benim sorum şu ; yurtdısından alınan bir iphone a yazılım guncellemesi yapsak sorun olur mu ? imei kayıtlı gozukuyosa bile sırf yurtdısından geldi diye sorun yasar mıyım yazılım guncellemesi yaparsam ? Simdiden tesekkurler
11, Mayıs, 2013 iPhone kategorisinde 3mr3d1nh0 (550 puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

0 oy

Yazılım güncellemesinin cihazın yurt dışından gelmesi veya IMEI kayıtlı olması ile hiç bir alakası yok.

Sadece yurt dışında bazı operatörlerce SIM kilitli olarak satılan cihazlarda sorun oluyor. SIM kilitli cihazlar sadece kilitli olduğu operatörün SIM kartı ile çalışabiliyor. Bu yüzden SIM kilitli telefonları Türkiye'de çalıştırabilmek için geçici bir işlem olan unlock işlemini yapıyorlar. Unlock işlemi de her model ve versiyon için farklı olabiliyor.

Unlock kalıcı olmadığı için, SIM kilitli olup Türkiye'de kullanabilmek için unlock yapılan cihaz yazılım güncelleme veya restore (sıfırla) işlemine tabi tutulduğunda unlock gidiyor ve SIM kilit geri geliyor.

Durum bundan ibaret. Cihazınız SIM kilitli değilse endişe etmenize gerek yok. Detaylı bilgi için:

http://www.iphoneturkey.com/2011/12/iphone-ve-ipad-yazilim-guncellemesi-oncesi-yapilmasi-gerekenler.html

11, Mayıs, 2013 mustafatan75 (50,026 puan) tarafından cevaplandı
SIM kilitli olup olmadıgını nasıl anlıcam ? verdiginiz linke baktım sonunda TU degil DN yazıyor benım . Yani bu sim kilitli mi demek oluyor yardım edin lütfen bu konuyu cozmem lazım

Mesela linkte sık sık pc ye baglayıp iTunesla eşzamanlayanlara sorun olmaz falan denmiş ben en fazla 2-3 gune iphone u pcye baglar itunestan eszamanlarım ama simkilitli mi degil mi bilmiyorum bu konuda yardım edın lutfen
0 oy

 

Cihazınızın sim kilitli olup olmadığını anlamanıza yardımcı olan bazı yöntemler vardır ama yüzde yüz anlarsınız demiyorum. Sadece ihtimali kuvvetlendirme yönünde size yardımcı olur.
 
1- cihaz kapanıp açıldığında sim şebekesini rahatlıkla bulamıyor ise sim kilitli bir cihaz kullanıyor olabilirsiniz. Genelde sim kilitli cihaz kullananlar acili ararlar ve telefonu uçuş moduna alıp tekrardan şebeke moduna alma gibi işlemleri yaptıktan sonra şebekeyi buluyorlar. 
 
2-daha önce sistem güncellemesi yaptığınız zaman sorunsuz şekilde bir güncelleme yaptıysanız sim kilitli bir cihaz kullanmıyorsunuz demektir. Simkilitli cihazlar güncelleme sonrası kilitlenirler.
 
3- eğer Applestore Mağazası'ndan alınmış ise fatura üzerinde unlocked ya da locked yazar. Unlocked sim kilitsiz demek locked ise sim kilitli demektir.
 
4- Mustafa beyin de dediği gibi cihazı ilk siz aldıysanız ve sim kartı takar takmaz şebekeyi bulduysa sim kilitsiz bir cihaz kullanıyorsunuz demektir.
 
5-eğer ikinci el ise sizden önceki sahibine sorun. Sim kilitli olup olmadığını ya da yazılım güncellemesi yapılıp yapılmadığını sorun. 
 
Bunun gibi yöntemler size bir fikir verebilir. Bunu yüzde yüz anlamanın tek ve kesin yolu ise yazılım güncellemesi yapmak ama eğer sim kilitli bir cihaz kullanıyorsanız cihazınız kilitlenir. Bu işten anlayan bir telefoncuya para bayılarak sim kilidini geçici olarak kırdırmanız gerekecek. Ya da amerika menşeili bir cihaz ise Amerika'dan bir dilekçe ile başvurarak bir defaya mahsus sim kilidini tamamen kaldırmanız gerekecek. Ya amerika da bir tanıdığınıza yaptıracaksınız ya da internetten bu işlemi yapan birsine para bayılarak yaptırtacaksınız. Eğer bu riski alırım derseniz yazılım güncellemesini yaparak yüzde yüz emin olabilirsiniz.
11, Mayıs, 2013 hakan214151 (77,487 puan) tarafından cevaplandı
“My
Hoş geldiniz, Soru Cevap sizlere iPhone, iPad veya iTunes ile ilgili sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

23,913 soru

32,025 cevap

23,916 yorum

33,224 kullanıcı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
15, Mayıs, 2013 iPhone kategorisinde 3mr3d1nh0 (550 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
24, Mart, 2014 iPhone kategorisinde Kriminal (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
3, Mayıs, 2013 iPhone kategorisinde 3mr3d1nh0 (550 puan) tarafından soruldu
...